By AWeb Design
Home |
Algemeen |
Sitemap |
Het Groeiend Kookboek |
![]() |
Gemaakt door Leo Boot
Vullen maar ... maak er maar Green Hot Chilli Peppers van!
|
Heel gemakkelijk zelf te maken .... en strooien maar
Pepernoot vs kruidnoot
De grote Van Dale (2005) geeft bij pepernoot de volgende omschrijving: "dobbelsteentje van peperkoek of half bolletje van speculaas (gegeten in de tijd rond sinterklaas)".
Kruidnoot is een synoniem van pepernoot. Zowel de bolletjes als de brokken kunnen volgens Van Dale dus met beide namen worden aangeduid. Bakkers houden meestal het volgende onderscheid aan: kruidnoten voor de speculaasbolletjes, en pepernoten voor de brokken van peperkoek. Een deel van de taalgebruikers houdt ook dit onderscheid aan, maar het lijkt erop dat de meeste mensen beide producten 'pepernoten' noemen en niet 'kruidnoten'.
Het Woordenboek der Nederlandsche Taal omschreef de pepernoot in 1931 als volgt: "Een klein gebak van meel en honing, suiker of stroop, met peper en andere kruiderijen, de grootte van eene hazelnoot en de gedaante van dobbelsteentjes hebbende, doch van boven meestal bolrond."
Tegenwoordig zit er niet altijd peper in pepernoten of kruidnoten. De meeste recepten gebruiken 'speculaaskruiden', maar die bestaan zowel met als zonder (witte) peper.
- 1 ei
- 250 gr vloeibare honing
- 250 gr zelfrijzend bakmeel
- 1 eetlepel speculaaskruiden
- 1 theelepel gemalen anijszaad
Doe de honing, het ei, de kruiden, het anijszaad en een snufje zout in een kom.
Zeef het bakmeel, meng alles goed door elkaar.
Laat het deeg 1 uur afgedekt in de koelkast rusten.
Verwarm intussen de oven voor op 200 graden.
Leg het deeg op een met bloem bestoven aanrecht, en vorm van het deeg repen.
Snijd de repen in dobbelstenen. Leg de dobbelstenen op de ingevette bakplaat en bak ze ong. 10-15 min. in de oven bruin en gaar.