Iedereen heeft wel een mening over voeding. Ook professionals geven hun mening op hun weblog's in columns en tv programma's. En men-o-men ... er wordt wat afgekibbeld!
Klacht tegen het Dr.Frank dieet
Het dieet van Dr. Frank bevat te veel verzadigde vetten en is niet wetenschappelijk bewezen. De Vereniging tegen de Kwakzalverij heeft onlangs een klacht ingediend tegen Dr. Frank van Berkum bij de artsenorganisatie KNMG.
Volgens de Vereniging tegen de Kwakzalverij overtreedt Dr. Frank van Berkum de gedragsregels van de KNMG door misbruik te maken van zijn status als arts in reclame-uitingen. In artikel 5 van de gedragsregels staat: ‘Publiciteit voor en door artsen moet feitelijk, controleerbaar en begrijpelijk zijn'.
Het dieet van Dr. Frank is volgens de vereniging onder de noemer ‘flauwekuldiëten' te scharen. Er zijn geen onderzoeksresultaten gepubliceerd en het dieet bevat teveel verzadigde vetten. Het zou zelfs heel slecht zijn voor de nieren.
Over suiker doen de wildste verhalen de ronde. De zorgen over suiker zijn trouwens niet nieuw. Veertig jaar geleden werd het al omschreven als “pure, white and deadly”. Sinds die tijd worden aan suiker allerlei ziekten toegeschreven, zoals diabetes en allergie. Voedingskundigen hebben hier nog nooit echt wetenschappelijk bewijs voor gevonden. Dat suiker verslavend is, kan volgens professor David Benton nu ook definitief naar het land der fabelen verwezen worden.
Zolang het aantal mensen met overgewicht maar niet afneemt, zal de roep om strengere maatregelen blijven. Want als voorlichtingscampagnes falen en mensen kennelijk niet hun eigen verantwoordelijkheid kunnen nemen, moet de overheid ingrijpen. Al die ziektes die het gevolg zijn van obesitas kosten de samenleving immers heel veel geld! Vettax, gesubsidieerde worteltjes, hogere ziektekostenpremies. Dat zijn pas effectieve maatregelen. Of gaat die bemoeizucht van de overheid dan toch echt te ver?
Fabrikanten doen hun best om het voor ons makkelijker te maken gezonde producten te kiezen. Zo kennen we het ‘Gezonde Keuze Klavertje’ van Albert Heijn en het ‘Ik kies Bewust' logo van de grote levensmiddelenfabrikanten. Klavertjes met oranje cirkels en groene cirkels, blauwe vinkjes, oranje zonnetjes. Minister Klink vindt het allemaal véél te verwarrend worden voor ons winkelende huisvaders en moeders. Fabrikanten moeten de handen in één slaan en uiterlijk 1 januari 2011 prijkt er wat hem betreft nog maar één logo de verpakkingen. Maar wetenschappers van de Universiteit Wageningen zijn het hier niet helemaal mee eens.